Esztergomi Dobó Katalin Gimnázium és Kollégium
2016-10-31 00:01
ESZTERGOMI DOBÓ KATALIN GIMNÁZIUM
OM azonosító: 031937
Cím: 2500 Esztergom, Bánomi út 8.
Telefon: 33/411-711
E-mail: beiskolazas@dobokatalin.hu
Honlap: www.dobokatalin.hu
Igazgató neve, elérhetősége: Smiger András, 33/411-711
Pályaválasztási felelős neve, elérhetősége: Smiger András, 33/411-711
Kedves Negyedik és Nyolcadik Osztályosok!
Szeretnétek egy kiváló közösség tagjai lenni? Szeretnétek a megye egyik legeredményesebb gimnáziumába járni, ahol minden személyi és tárgyi feltétel biztosított a további tanulmányaitokhoz? Szeretnétek egy olyan iskolába járni, ahol pezsgő diákélet van rengeteg lehetőséggel és programmal?
Ha igen, akkor
válasszátok a Dobó Katalin Gimnáziumot!
Mit nyújt a Dobó Katalin Gimnázium?
Felkészítés az érettségi vizsgára
A Dobó Katalin Gimnázium vállalja, hogy a nálunk oktatott bármely tantárgyból felkészíti a tanulóit a választásuk szerinti közép- vagy emelt szintű érettségi vizsgára, így bármilyen irányú továbbtanulási igénynek meg tudnak felelni. (Az iskolaválasztás egyik fontos szempontja ez, hiszen egy-egy tantárgyból a sikeres közép- vagy emelt szintű érettségi vizsga a továbbtanulás feltétele a felsőoktatásban.)
A 11. évfolyamtól heti 6-8 órában (fakultációs órakeret) a tanulók a választásuk szerinti tantárgyakból kis létszámú csoportokban külön felkészítést kapnak az emelt szintű érettségi vizsgára és a továbbtanulásra.
Nyelvoktatás
Minden osztályban mindkét nyelvből emelt szintű vagy emelt óraszámú idegennyelv-oktatás folyik. A tanulók teljes körű felkészítést kapnak a középfokú nyelvvizsgára vagy az azzal egyenértékű emelt szintű érettségi vizsgára. (Végzős tanulóink több, mint 75%-a legalább középfokú nyelvvizsgával rendelkezik.) Két idegen nyelvet oktatunk minden tanulónak a következők közül: angol, francia, német, orosz.
Tehetséggondozás
A Dobó Katalin Gimnázium vállalja, hogy az egy adott tantárgyból kiemelkedő képességekkel rendelkező tanulóknak a tehetséggondozási programja keretében külön felkészítést biztosít.
Nevelés
A Dobó Katalin Gimnázium mint állami fenntartású intézmény világnézetileg el nem kötelezett nevelést biztosít a tanulóinak. (Természetesen biztosítjuk diákjainknak a fakultatív hit- és vallásoktatást iskolai keretek között az egyházak szervezésében.) A nevelés során a pozitív énkép kialakítására, a törvények, az írott és íratlan szabályok betartására, a szolidaritásra, a fegyelem és az önfegyelem kialakítására helyezzük a hangsúlyt. Ezt a nevelési célt szolgálják többek között a tanórán kívüli programok is: az osztálykirándulások, a színház- és múzeumlátogatások, a nyári táborok, a sítábor, a diákönkormányzat báljai, diáknapjai és az iskolai ünnepélyek.
Felszereltség
A Dobó Katalin Gimnázium megfelelő technikai feltételekkel rendelkező középiskola. Jól felszerelt biológia, fizika és kémia előadók és laborok, multimédiás oktatótermek és nyelvi csoportszobák, könyvtár, tornacsarnok és sportudvar (műfüves pályával és rekortán futópályával), tanulói szekrények, étterem és büfé várja a tanulókat.
Az Esztergomi Dobó Katalin Gimnázium a 2023/2024. tanévre kétféle oktatási típusába várja a tanulók jelentkezését:
I. Nyelvi előkészítő évfolyammal induló gimnáziumi osztály (a nyolcadik osztályosok részére)
II. Nyolc évfolyamos gimnáziumi osztály (a negyedik osztályosok részére)
I. NYELVI ELŐKÉSZÍTŐ ÉVFOLYAMMAL INDULÓ OSZTÁLY
- Ez a gimnáziumi oktatási forma a 9/Ny. évfolyamon egy úgynevezett nyelvi előkészítő (NYEK) évfolyammal indul. Ez alatt az egy év alatt az oktatás elsődleges célja a választott idegen nyelv legalább középfokon történő elsajátítása. Jellemzői:
- Kis csoportokban heti 14 nyelvórán vesznek részt a célnyelvből a tanulók. Oktatásukról több nyelvtanár gondoskodik.
- Heti 3 óra biztosítja a tanulók informatikai ismereteinek bővítését. Választható csoportok:
- felhasználói szintű informatikai ismeretek (Azon tanulók részére, akik „csak” használni szeretnék a informatikai lehetőségeket: szövegszerkesztés, prezentációs eszközök, Internet, egyéb alkalmazások)
- haladó szintű informatikai ismeretek (Azon tanulók részére, akik mélyebb informatikai ismeretekre vágynak pl. operációs rendszerek, adatbázis-kezelés, számítógépes hálózatok, programozás, programozási nyelvek stb.)
- A második idegen nyelv heti 4 órában indul és szabadon választható a következők közül: német, angol, francia, orosz.
- Összesen heti 5 órában anyanyelvi, matematikai és természettudományos képességfejlesztés folyik.
- A hagyományos gimnáziumi tantárgyak oktatása a nyelvi előkészítő évfolyam befejezése után a 9. évfolyamon indul, és a 12. évfolyamon fejeződik be.
Miért hasznos ez az oktatási forma? - Rendkívül intenzív idegen nyelvi képzés, ami biztosítja, hogy a tanulók legkésőbb a 11. évfolyam végén legalább B2 szintű (középfokú) nyelvvizsgát vagy azzal egyenértékű előrehozott emelt szintű érettségi vizsgát tegyenek az adott idegen nyelvből.
- A képességfejlesztő órák lehetővé teszik az általános iskolában megszerzett tudás és képességek elmélyítését és az esetleges hiányosságok pótlását. Így a 9. évfolyamon induló hagyományos gimnáziumi oktatás során már nem okozhat problémát a tanulóknak az eltérő alapképzettség.
Az osztályba nemcsak az idegen nyelvek iránt érdeklődő tanulók jelentkezését várjuk, hanem mindazokét, akik a későbbi céljaiktól függetlenül hasznosnak tartják az egyéves intenzív nyelvtanulást és a tantárgyi előkészítést.
Választható idegen nyelvek
- angol (NYEK angol, tagozatkód: 0051)
- német (NYEK német, tagozatkód 0052)
(Az angol nyelvi csoportokat egy év eleji felmérés után a már meglévő tudásszint alapján alakítjuk ki, így a kezdők és haladók jelentkezését is várjuk. A német nyelvi csoport haladó csoport.)
A jelentkező tanulóknak központi írásbeli felvételi vizsgán kell részt venniük!
(Szóbeli vizsga nincs.)
A jelentkezők rangsorolásának módja: a jelentkezőket a pontszámuk alapján állítjuk rangsorba. (Egyéb eredmények a sorrend kialakításánál nem vehetők figyelembe.)
pontszám = az írásbeli felvételi vizsgán elért pontszám (max. 100 pont) + az általános iskolai osztályzatokból képzett pontszám (max. 90 pont)
Az általános iskolai osztályzatokból számított pontszám megállapítása: a 7. oszt. év végi és a 8. oszt. félévi osztályzatok összege a következő tantárgyakból: magyar nyelv, magyar irodalom, matematika, történelem, fizika, kémia, biológia, földrajz, idegen nyelv.
II. NYOLC ÉVFOLYAMOS OKTATÁS
Tagozatkód: 0004
A nyolc évfolyamos osztályba azoknak a jó képességű, szorgalmas tanulóknak a jelentkezését várjuk, akik ebben a tanévben fejezik be az általános iskola 4. osztályát, és szeretnék, ha a továbbiakban egy jól felszerelt iskolában, magasabb követelményeket támasztó, egységesebb felkészültségű tanulókból álló osztályban folytathatnák tanulmányaikat.
A tanulók 5. osztálytól 8. osztályig egy idegen nyelvet tanulnak (angol vagy német), 9. osztálytól pedig kettőt (angol, német, francia vagy orosz) A kötelező informatikaoktatás ötödikben indul.
A hatodik évfolyamtól kezdve matematikából a tanulók matematikai képessége alapján normál és haladó csoportokat alakítunk ki.
A jelentkező tanulóknak központi írásbeli felvételi vizsgán kell részt venniük!
A jelentkezők rangsorolásának módja: a jelentkezőket a pontszámuk alapján állítjuk rangsorba. (Egyéb eredmények a sorrend kialakításánál nem vehetők figyelembe.)
pontszám = az írásbeli felvételi vizsgán elért pontszám (max. 100 pont) + az ált. iskolai értékelésből/osztályzatokból képzett pontszám (max. 20 pont) szóbeli felvételi elbeszélgetés (max. 20 pont)
Az általános iskolai osztályzatokból számított pontszám megállapítása: a 4. oszt. félévi osztályzatok összege a következő tantárgyakból: magyar nyelv és irodalom, matematika, környezetismeret, idegen nyelv.
A rangsorolás kiegészítő szabályai
A Dobó Katalin Gimnáziumba jelentkező általános iskolai tanulók rangsorának kialakítása során az azonos pontszámú tanulók között a 20/2012. EMMI r. 40. § alapján előnyben részesül a halmozottan hátrányos helyzetű, vagy akinek különleges helyzete ezt indokolja.
A Dobó Katalin Gimnázium iránt érdeklődő tanulók és szüleik számára a következő, személyes jelenléttel járó lehetőségeket biztosítjuk a tájékozódásra:
2022. november 16.
17 óra: Tájékoztató a nyolc évfolyamos oktatásról
2022. november 23.
17 óra: Tájékoztató a nyolcadik osztályos tanulóknak és szüleiknek
Ezen kívül (akár személyre szólóan is) tájékoztatást tudunk adni a következő elérhetőségeken
- e-mail: beiskolazas@dobokatalin.hu
- telefon: Szurdi Gábor igazgató a 06-33/411-711 vagy a 06 30 / 244 3702 számon
- az iskola honlapja: www.dobokatalin.hu
- az intézmény hivatalos Facebook oldala